Cze 28 2013

Domowe przetwory

Published by at 12:29 pm under Kulinaria,Zdrowie

Dżem

Warzywne, owocowe czy może mięsne? Konfitury, sosy, konserwy, a może nalewki? Na słodko czy na słono? Wachlarz składników oraz wielość możliwości ich obróbki sprawiają, że możemy zapełnić naszą spiżarnię prawdziwymi smakołykami, którymi będziemy się mogli cieszyć na długie miesiące.

Zanim zaczniesz

Wielofunkcyjny robot kuchenny to sprzęt, który w zasadzie wyręczy nas w przygotowywaniu przetworów. Pokroi, poszatkuje i zmiksuje składniki, a lepsze modele, wyposażone w akcesoria charakterystyczne dla sokowirówek, dodatkowo wycisną sok z warzyw czy owoców. Nam pozostaje jedynie ewentualna obróbka termiczna. Jeśli zabieramy się za domowe przetwórstwo, warto dodatkowo zadbać o szczegóły późniejszego przechowywania efektów naszej pracy. Ozdobne słoiczki i butelki, kolorowe nalepki czy nawet wzorzyste wstążeczki to detale, dzięki którym nasze powidła czy nalewki będą prezentować się niezwykle estetycznie i z powodzeniem będzie je można sprezentować najbliższym.

Naturalnie najlepsze

Przetwory najczęściej przygotowujemy z sezonowych warzyw i owoców, czemu zresztą trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że ma to na celu zatrzymanie ulubionych smaków i aromatów na kilka miesięcy. Dżem z truskawek, powidła ze śliwek, konfitura z wiśni, mus z pieczonej dyni, kompot z gruszek to sposoby na zachowanie smaków lata. Dalej, dużą popularnością cieszą się przetwory warzywne robione niemal w ilościach hurtowych, po które można później sięgnąć w każdej chwili, jak na przykład sałatka z buraków, ogórki kiszone czy papryka konserwowa. Obserwuje się również powrót do przyrządzania domowych nalewek, jak choćby z cytryn, malin, aronii, wiśni, dzikiej róży czy orzechów.

Nie trzeba być mistrzem w kuchni, aby przygotować domowe przetwory, jednak z pewnością przyda nam się pomoc domowników – szczególnie wtedy, gdy nie mamy w kuchni robota kuchennego, który w dużej mierze przygotuje warzywa i owoce do dalszej obróbki. Warto się jednak trochę napracować, by później sięgać po ulubione przetwory, kiedy tylko najdzie nas na nie ochota.

Z czego najczęściej robicie domowe przetwory?

Grafika: www.sxc.hu

41 komentarzy